Pasaulyje išmetama trečdalis viso užauginamo ir pagaminamo maisto. Tai reiškia, kad perniek nueina maisto auginimui ir gamybai naudojamas vanduo, veltui alinama žemė, veltui naudojama žmogaus jėga. Skaičiuojama, kad jau šiuo metu 50 % gyvenimui tinkamos žemės (atmetus dykumas ir ledynus) naudojama žemės ūkyje, o didėjant žmonių skaičiui pasaulyje, žemės ūkio paskirties plotai vis plečiami kertamų miškų, nykstančios bioįvairovės sąskaita. Tiek miškų kirtimas, tiek išmestas bei pūvantis maistas tiesiogiai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidarymo. Todėl maisto iššvaistymas reiškia ne tik veltui sunaudotus resursus jo gamybai, bet ir papildomą žalą mūsų planetai.
Lietuvoje iššvaistomo, tačiau dar gero maisto taip pat yra daug. Vien pernai „Maisto bankas“ nuo išmetimo išgelbėjo 5 307 tonas gero valgio, o šiuo veiksmu aplinkai sutaupė 15 390 tonų CO2 emisijos bei 1 008 mln. litrų vandens. Švaistydami maistą nesusimąstome ne tik apie tai, kad aliname mūsų planetą, bet ir apie tai, kad aplink mus yra ir daugybė maisto stokojančių žmonių.
„Maisto bankas“ siekia spręsti minėtas problemas – surinkti perteklinį, jau nerealizuojamą, tačiau dar gerą maistą iš ūkininkų, gamintojų, logistikos įmonių, maitinimo įstaigų, parduotuvių ir jį perduoti maisto stokojantiems. Paimdami maistą iš ten, kur yra jo perteklius, ir atiduodami ten, kur jo trūksta, padedame žmonėms pilnavertiškiau maitintis bei tausojame mūsų planetą – prisidedame, jog maisto gamybai sunaudoti žemės resursai nenueitų veltui, geras maistas nebūtų iššvaistomas ir irdamas neskleistų šiltnamio efektą generuojančių dujų.
Šio projekto tikslas yra didinti maisto tiekimo grandinės tvarumą sistemingai mažinant maisto atliekas – nuo išmetimo išgelbėti 75 000 kg nerealizuoto, tačiau gero maisto ir jį perduoti žmonėms, patiriantiems nepriteklių.
Padėkite išsaugoti gerą maistą!