Klouno terapija – plačiai pasaulyje paplitusi meno terapijos sritis, kuri skinasi kelius ir Lietuvoje! Klouno terapijos esmė – socialinių klounų apsilankymai ligoninėse, vaikų namuose, kitose vaikų globos įstaigose. Čia klounai bendrauja su vaikais, kurie:
- serga ar kenčia fizinį skausmą,
- turi emocinių, elgesio, psichologinių, psichinių sutrikimų,
- patiria socialinę atskirtį,
- turi specialių poreikių.
Klounai individualiai bendrauja su vaikais jų kasdienėje aplinkoje, išlaisvindami vaikų fantaziją ir vaizduotę bei prisitaikydami prie jų poreikių. Klounai, kalbėdami apie vaikiškus žaismingus dalykus, iškrauna įtampą palatoje, nukreipia dėmesį nuo ligos, skausmo ir problemų. Juokas ir šypsenos padeda mažiesiems ligoniukams greičiau gyti, nes juokas mažina stresą ir skatina optimizmą, padeda atsipalaiduoti ir numalšinti nerimą. Klouno terapijos efektyvumas yra įrodytas moksliškai ir pripažįstamas pediatrų.
Apie projektą. Lietuvoje klouno terapija pradėta taikyti nuo 2010 metų, kuomet buvo apmokyta pirmoji Lietuvos socialinių klounų karta. Profesionalūs Lietuvos aktoriai socialinės klounados meno išmoko iš Vokietijos socialinės klounados žinovų, užsiimančių šia veikla daugiau nei 10 metų. 2011 metais aukok.lt portale aukojusių asmenų gerumo dėka buvo surengti dar vieni socialinės klounados mokymai su patyrusia socialine kloune ir lektore. Mokymuose dalyvavo jau patirties turintys klounai bei naujokai. Po antrųjų mokymų socialinių klounų komanda padvigubėjo. Šiuo metu vaikus lanko 20 socialinių klounų. Mokymų dėka išaugus socialinių klounų skaičiui, sergantys vaikai Vilniaus Vaikų ligoninėje ir Vaiko raidos centre dažniau sulaukia klounų vizitų. Per mėnesį socialiniai klounai aplanko apie 300 vaikų. Sulaukiame daug kvietimų apsilankyti ir kitose įstaigose, todėl norime plėsti veiklą į regionus bei kitas įstaigas Vilniuje.
Parama bus skiriama klounų veiklos priemonėms (kostiumams, muzikos instrumentams, balionams, muilo burbulams ir pan.), naujų socialinių klounų mokymams (kurie jau įvyko), išvykoms į vaikų globos (rūpybos) įstaigas kituose Lietuvos miestuose ir informacijai apie socialinę klounadą skleisti.