Aukok periodiškai Tapk ambasadoriumi PARAMA

Už vaikystę 2018

Atgal

Už vaikystę 2018

49 metų Laima ir šešeriais metais vyresnis Giedrius gyvena netoli Vištyčio miestelio, 48 kv. m. sename griūvančiame namelyje. Šeimoje gimė 10 vaikų. Vyriausiajam yra 22-eji, pagrandukui – vos 4. Su 9 broliais auganti 14-metė Laura miega virtuvėje, nes kambariuose per kelis aukštus miega berniukai.

Lentynos ant vargano namelio sienų pilnos knygų. Laima sako, kad jaunystėje vertingiausia dovana jai buvo knyga. Jiedu su vyru visada mėgo skaityti. Ir vaikai laisvalaikį neretai leidžia su skaitiniais. „Tik jiems jau norisi naujesnių knygų, todėl gerai, kad mokykloje yra biblioteka“, – priduria Laima. 23 metus kartu gyvenanti pora sako, kad pyktis niekada nebuvo pagrindo. „Kai myli vienas kitą, taigi ir pyktis nesinori, juolab vaikai visad šalia, negalėčiau prie jų ir balso pakelti“, – juokiasi Laima.

Laima pasakoja, kad auginti tiek vaikų nėra sudėtinga – didesni padeda mažesniems. O trys vyriausieji jau išsikraustė, tačiau ir besimokydami padeda tėvams, dažnai atvažiuoja. Išmaitinti tokią šeimą nėra lengva užduotis – vien pusryčiams reikia trijų batonų. Be to, šeimai trūksta pinigų susitvarkyti namelį – susidėti langus, pasistatyti priestatą.

Tokių tvarkingų, tačiau labai sunkiai gyvenančių šeimų kaip Laimos ir Giedriaus, Lietuvoje – tūkstančiai. Beveik 20 tūkst. vaikų mūsų šalyje auga sudėtingomis sąlygomis, nuolat patiria nepriteklių, skurdą, jų tėvai neturi darbo, kai kurie net girtauja. Kiekvieną dieną sunkiausiai gyvenančių šeimų vaikai patiria socialinę atskirtį: jie ne visada gali nueiti į mokyklą, neturi švarių drabužių, jie nežino, kas yra nerūpestinga vaikystė. Daugelis šeimų nuoširdžiai rūpinasi savo vaikais, tačiau ne visada pajėgia susidoroti su užgriuvusia nelaime, skurdu ar sunkiomis gyvenimo sąlygomis. Kartais reikia visai nedaug – palaikymo ir minimalios pagalbos, kad šeimos ir jose augančių vaikų situacija iš esmės pasikeistų.

Organizacija „Gelbėkit vaikus“ siekia užtikrinti laimingą ir saugią vaikystę, suteikdama individualią paramą labiausiai pažeidžiamoms Lietuvos šeimoms bei plėtodama vaikų dienos centrų, kurie teikia nemokamas paslaugas vaikams ir šeimoms, tinklą.

37-iuose organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vaikų dienos centruose vaikai kasdien gauna šilto maisto, turi saugią, šiltą ir švarią erdvę, kur paruošti pamokas, nusiprausti, išsiskalbti drabužius. Dienos centruose vaikai susiranda draugų, kartu žaidžia, mokosi, bendrauja, išmoksta pasirūpinti savimi, megzti sveiką santykį su aplinka. Su vaikais dirba kvalifikuoti socialiniai darbuotojai ir, reikalui esant, psichologai. Vaikų dienos centrai vaikams padeda likti su savo šeimomis ir nepakliūti į globos namus.

Paaukok, prisidėk prie organizacijos „Gelbėkit vaikus“ darbų dėl Lietuvos vaikų!