Aukok periodiškai Tapk ambasadoriumi PARAMA

Sugrąžinkime vaikams judėjimo džiaugsmą

Atgal

Sugrąžinkime vaikams judėjimo džiaugsmą

Geriausia, ką mes galime duoti savo vaikams, yra savarankiškumas: gebėjimas judėti, žaisti, bandyti, atrasti yra kiekvieno vaiko natūralios raidos pagrindiniai „varikliai“. Kai įgimta ar įgyta liga, trauma šį gebėjimą sutrikdo, pasikeičia ir visos šeimos gyvenimas: tėvai, kiti artimieji paprastai deda visas pastangas, kad padėtų vaikui ir jo šeimai nugalėti ligą ar bent sumažinti jos pasekmes. Deja, bet galimybės ne visada atitinka lūkesčius.

Įgimti ar įgyti galvos ir nugaros smegenų pažeidimai neretai yra rankų, liemens, kojų raumenų paralyžiaus priežastis. Šios būklės atima iš vaikų galimybę žaisti, savarankiškai judėti, mokytis kartu su bendraamžiais, bendrauti. Iš šeimų jos atima lūkesčius, tikėjimą vaiko ateitimi. Šiuo metu taikomos fizioterapijos procedūros yra menkai efektyvios, kineziterapija – ne visiems prieinama, naujos efektyvios technologijos neįdiegtos. Naujas požiūris į smegenų plastiškumą ir funkcijos atsistatymą leidžia manyti, jog tik aktyvus mokymasis sukuria pagrindą prarastiems įgūdžiams susiformuoti iš naujo. Šį požiūrį aktyviai palaiko LSMU ligoninės Kauno klinikų filialo Vaikų reabilitacijos ligoninės „Lopšelis“ (toliau tekste – Lopšelis) specialistai reabilituodami vaikus ir siekdami išplėsti jų galimybių ribas. Šioje ligoninėje gydosi vaikai iš visos Lietuvos. Lopšelio specialistai daug mokosi, stažuojasi kitose šalyse, tačiau žinios ir geri norai negali atstoti naujų technologijų, kurios padėtų lengviau ir greičiau atstatyti prarastus įgūdžius. Mažiesiems pacientams reikalingas kitoks reabilitacijos būdas, kuris įgalintų juos pajausti ir suprasti, kaip jie patys galėtų priversti judėti savo kojas ir rankas, o vėliau tobulinti šį gebėjimą.

Toks būdas egzistuoja, yra taikomas, pagrįstas ir efektyvus - tai funkcinės elektrostimuliacijos sistema, kuri įdiegta Šiaurės Amerikos ir Europos ligoninėse, taikoma vaikų ir suaugusiųjų, patyrusių insultą, galvos smegenų bei nugaros smegenų traumas ar nuo karo nukentėjusiųjų žmonių reabilitacijai. Inovatyvi ir sudėtinga elektrostimuliacijos sistema, susidedanti iš spec. dviračio ar kito judesį imituojančio prietaiso, rankų, kojų ir liemens raumenų stimuliatorių, kompiuterio su specialia programine įranga (gamintojas JAV įmonė Restorative Therapies). Procedūros metu, raumenys stimuliuojami kompiuterio nustatyta seka, stiprumu ir trukme taip, kad būtų išgaunamas realus judesys (dviračio mynimas, rankų judesiai, liemens fiksacija). Smegenys gauna atgalinį ryšį tokia seka ir stiprumu, koks būna natūraliai atliekant vieną ar kitą judesį. Taip stimuliuojamas smegenų plastiškumas ir atsistatymo galimybės. Procedūrų dėka gerėja kraujotaka, mažėja limfostazė, raumenų spastiškumas, stiprėja raumenys ir didėja raumenų masė. Visa tai sąlygoja sąmoningo judesio atsiradimą, užtikrinamas judesys (kontraktūrų profilaktika), apkrova kaulams (osteoporozės profilaktika), fizinis aktyvumas.

Suprasdami ir žinodami, kad nieko nėra skaudžiau vaiko tėvams, kaip matyti jį bejėgiškoje būklėje, nesugebantį ne tik žaisti ir lakstyti, bet ir negalintį savarankiškai apsirengti, valgyti, mokytis, Kauno Rotary klubo nariai pasiryžo surinkti reikiamą pinigų sumą šiai įrangai nupirkti – didžiąją dalį sumos suteiks pats Kauno Rotary klubas su partneriais, likusiai daliai surinkti kreipiamasi į geros valios žmones. Ši įranga bus naudojama ne tik klinikiniame darbe, bet ir pedagoginiame procese bei mokslinėje veikloje: „Lopšelyje“ rezidentūrą kasmet atlieka apie 40 gydytojų rezidentų, taip pat vykdomos magistrantūros studijų programos, taigi tiek gydytojai rezidentai, tiek studentai turės puikią galimybę susipažinti, išmokti bei skleisti gerąją patirtį apie šią pažangią įrangą, esančią vienintelę Baltijos šalyse.

Kiekvienas jūsų paaukotas euras gali pavirsti mažylio žingsniu į ateitį. Padėkite grąžinti viltį Lietuvos vaikams ir jų šeimoms!

Apie įrangą: