Aukok periodiškai Tapk ambasadoriumi Ieškantiems paramos

Padėkime valgymo sutrikimų turintiems asmenims 2021

Atgal

Padėkime valgymo sutrikimų turintiems asmenims 2021

Europoje valgymo sutrikimais serga iki 14 proc. moterų ir vyrų. Šie sutrikimai pasižymi kone didžiausiu mirtingumu tarp psichikos ligų – kas valandą nuo valgymo sutrikimų miršta 1 žmogus. Didelė dalis žmonių nesikreipia pagalbos dėl įvairių priežasčių – neigimo, gėdos ar nežinojimo.

Delsimas kreiptis, kreipimasis, gydymas, sveikimas ir atkryčiai, kai reikalingas pakartotinis gydymas – visas procesas gali trukti apie 6-ius ir daugiau metų, kai kuriais atvejais liga trunka 10–18 metų. Kuo ilgesnė ligos trukmė, tuo mažesnė tikimybė pasveikti. Kai kurie tyrimai rodo, jog vyrai turi ne mažiau valgymo sutrikimams būdingų simptomų nei moterys. Sergančių vaikų, paauglių tėvai, artimieji dažnai būna sutrikę ir nežino kaip elgtis, kaip suprasti ir palaikyti savo vaiką, kur kreiptis reikalingos pagalbos.

Valgymo sutrikimai – liga, o ne laisvas pasirinkimas. Ligos atsiradimas priklauso nuo daugelio veiksnių. Nors sirgti nepasirenkame, tačiau galime pasirinkti sveikimą. Emocinės paramos linija sergantiems valgymo sutrikimais ir jų artimiesiems įkurta tam, kad kuo daugiau žmonių žinotų, jog išeitis yra. Sveikimas gali prasidėti nuo paprasto pokalbio ir vilties kibirkštėlės.

Projekto tikslas – mažinti ligos stigmą, drąsinti kalbėti apie sunkumus ir nebijoti kreiptis pagalbos. Nepakeisime specialistų ir gydymo, tačiau siekiame tapti tiltu, jungiančiu kenčiančius ir pagalbos teikėjus, ausimi sunkią ligos ar atkryčio akimirką, ankstyvaisiais šaukliais vos pradėjus dygti ligos daigams.

Šiuo projektu siekiama:
• per metus palengvinti iki 400 žmonių kelią į sveikimą;
• informuoti sergančius valgymo sutrikimais, jų artimuosius apie specializuotos pagalbos galimybes;
• kalbėtis atvirai apie ligos rimtumą ir jos sukeliamas pasekmes;
• būti šalia ir palaikyti, kai norisi imtis ligai būdingo elgesio ar apima gėda, nerimas, beviltiškumas;
• suteikti galimybę gauti specializuotą emocinę paramą bet kurioje Lietuvos vietovėje gyvenantiems asmenims, taip pat ir už Lietuvos ribų gyvenantiems lietuviams;
• prisidėti prie valgymo sutrikimų prevencijos ir postvencijos sistemos, kurios Lietuvoje kol kas nėra, kūrimo bei įgyvendinimo.

Projektas vykdomas bendradarbiaujant su VšĮ Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Valgymo sutrikimų centru ir VšĮ Lengva plunksna.