Gyvenimas emocinėje traumoje – tai gyvenimas nuolatiniame nerime, nepasitikėjime, savęs nuvertinime, pasipriešinime. Pačioje emocinėje traumoje nėra nieko neįprasto. Tai normali reakcija į nenormalų įvykį: fizinį ar seksualinį smurtą, karą, ligą, sunkų išgyvenimą, netektį, elgesio sutrikimą, fobiją ir pan. Neįprasta yra užsitęsusi reakcija – slegiantis, stiprus ir pasikartojantis emocijų cikliškumas, paliekantis ryškias ir negrįžtamas pasekmes, tokias kaip sutrikęs emocinis ir fizinis vystymasis, žema savivertė, nepageidaujami kūno pokyčiai ir pojūčiai, sutrikęs gebėjimas susikaupti bei įsisavinti informaciją. Tai – agresija, priešgyniavimas, apatija, fizinis skausmas, užsidarymas, įvairios priklausomybės ar suicidinės mintys. Su laiku visos šios reakcijos tik stiprėja ir gilėja.
Deja, šiandieną pagalba retai suteikiama laiku, yra nenuosekli ir trumpalaikė. Socialinę riziką patiriančioms šeimoms tokia emocinės pagalba yra neįperkama, o valstybės finansuojama – sunkiai pasiekiama. Pagalbos vaikams tenka laukti nuo pusės metų iki metų ar ilgiau. Tėvai, nors ir norėdami padėti savo vaikams, jaučiasi neturintys tam galimybių, žinių, vidinių resursų ar laiko. Lietuvoje atliktos apklausos rodo, kad beveik 4 iš 10 trūksta informacijos, ką ir kaip reikėtų daryti, 41 proc. stinga kantrybės, o net 56 proc. tėvų sako, kad jiems trūksta laiko savo vaikų emocinei sveikatai užtikrinti.
Projektu siekiama suteikti nemokamą pagalbą 12-ai emocinę traumą patyrusių ir ryškias fiziologines, elgesio ir emocines pasekmes jaučiančių vaikų. Vienam vaikui ir jo šeimai suplanuota 16 valandų paslaugų, kurias sudaro:
● 3 individualios pirminės konsultacijos (3 val);
● 12-os terapijų ciklas (12 val.);
● 1 individuali, gautą pagalbą apibendrinanti, konsultacija (1 val.).
Jūsų parama padės vaikui išmokti atpažinti artėjančią emocijų bangą, iššauktą bauginančio garso, kvapo, elgesio ar vaizdinio ir, pasinaudojus išmokta praktika, nebegrįžti atgal į nevaldomą, sau ir kitiems pavojingą būseną - re-traumatizaciją. Suteikta pagalba prisidės ir prie psichoterapijos paslaugų vaikams prieinamumo didinimo bei palies ne mažiau nei pusšimtį vaikų tėvų bei artimųjų, daugiau nei 200 tolimesnės šeimos bei bendruomenės narių ir draugų, nes trauma nėra izoliuota. Ji paliečia ne tik vieną asmenį, bet ir visą jo aplinką.
Prisidėkite ir kartu padėkime vaikams ir jų šeimoms ištrūkti iš emocinės traumos gniaužtų.