Aukok periodiškai Tapk ambasadoriumi Ieškantiems paramos

Padėkime šikšnosparniams sulaukti pavasario!

Atgal

Padėkime šikšnosparniams sulaukti pavasario!

Šis dvispalvis plikšnys jau niekada nepakils į nakties dangų. Neradęs tinkamos žiemavietės, jis prisiglaudė daugiabučio namo balkone. Prižadintas iš sapno apie riebių uodų ir kitų skanėstų tirštą nakties dangų jis pats pakliuvo į nasrus katei. Pažeistas sparnelis niekuomet nebeatsikurs, o naktiniai skrydžiai, kai per naktį sumedžiodavo apie 4000 uodų, teliks sapnuose... Tačiau tūkstančius kitų šikšnosparnių mes galime apsaugoti nuo tokio likimo!

Žiemą vabzdžiaėdžiai šikšnosparniai savo kūno temperatūrą sumažina iki 5-10 ⁰C ir nugrimzta į gilų miegą – hibernaciją. Taip taupydami energiją jie gali iki pavasario nesimaitindami 5-7 mėnesius kaboti žiemavietėje. Lietuvoje gausiausia šikšnosparnių žiemavietė yra Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelis (Vilniuje). Kasmet čia suskaičiuojama beveik 2000 žiemojančių šikšnosparnių: daugiausia vandeninių ir kūdrinių pelėausių. 1861 m. statytas tunelis keliose vietose įgriuvęs, taip susiformavo atskiros „kameros“, kuriose tinkamos sąlygos šikšnosparniams žiemoti: temperatūra kinta nedaug – net žiemą nenukrinta žemiau nulio, pakanka drėgmės. 2005 m. Aukštųjų Panerių tunelis paskelbtas buveinių apsaugai svarbia teritorija kaip į ES Buveinių direktyvos II priedą įrašyto kūdrinio pelėausio (Myotis dasycneme) žiemavietė.

Nors tunelyje lankytis draudžiama, o angos užtvertos blokais, įžūlių smalsuolių tai nesulaiko – jie įsigudrina prasmukti į tunelio vidų. Net pati atsargiausia viešnagė žiemai čia įmigusiems šikšnosparniams gali būti pražūtinga. Ryški šviesa, žingsnių aidas prižadina šikšnosparnius, kylant temperatūrai keičiasi žiemavietės sąlygos. Į ankštą žiemavietę įsibrovęs žmogus aplinkos temperatūrą vienu laipsniu pakelia vos per 15 minučių! Itin įžūlūs įsibrovėliai net imasi ardyti tunelių pertvaras ir taip pakeičia žiemavietės mikroklimatą. Žmonių prižadinti šikšnosparniai bando skristi į saugesnes vietas ir taip sunaudoja pernelyg daug žiemos metu sukauptos energijos. Po kelių tokių pabudimų iki pavasario dažnas nebeišgyvena…

Apie projektą. Siekiant išsaugoti Aukštųjų Panerių tunelyje žiemojančius šikšnosparnius, būtina sustiprinti tunelio apsaugą: atnaujinti apsauginius užtvarus, sutvirtinti tunelio vietas, iš kurių byra smėlis ir taip grasina palaidoti žiemojančius šikšnosparnius, iš nuokritų (plytų luitų) suformuoti naujas slėptuves šikšnosparniams.

Parama bus skirta gausiausios Lietuvoje šikšnosparnių žiemavietės – Aukštųjų Panerių tunelio Vilniuje – apsaugai sustiprinti ir žiemą atsibudusiems šikšnosparniams iš netinkamų žiemojimo vietų surinkti bei suteikus jiems reikiamą pagalbą paleisti žiemojimui tinkamose vietose.

Jūsų paramos dėka pavasario sulauks kur kas daugiau šikšnosparnių!